Hoe controleert de fiscus op aankopen bij de groothandel?
Dit speelt er fiscaal bij een bezoekje aan de groothandel

Vooral bij de grote zelfbedieningsgroothandels zoals Makro en Sligro doen veel ondernemers hun inkopen. Maar hoe controleert de Belastingdienst als je aankopen doet bij de groothandel?
Toegang tot de groothandel
Er zijn ondernemers die er een hekel aan hebben, anderen vinden het geweldig: het regelmatig terugkerende bezoek aan de groothandel. Alleen personen met een groothandelpas krijgen toegang tot groothandels. Deze pas wordt verstrekt aan ondernemers en stichtingen en verenigingen die staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De pas is dus gekoppeld aan je onderneming.
Particulieren zijn in principe niet welkom in de groothandel, want je moet een pas hebben. Wat zijn de actuele fiscale regels als je inkoopt bij de groothandel? Hoe zit het bijvoorbeeld met btw en het gebruik van zakelijke en privérekeningen?
Corrigeren voor de inkomstenbelasting
Wanneer moet je dingen corrigeren voor de inkomstenbelasting?
Voorraadonttrekking voor privégebruik
Wanneer je bij de groothandel zakelijke aankopen doet en een deel daarvan onttrekt voor privégebruik, moet je deze ontrekking corrigeren (bijtellen) in je winstberekening. De waarde van deze ontrekking moet tegen de groothandelsprijs worden berekend. De vraag is tegen welke prijs je dat moet doen: de groothandelsprijs of de detailhandelsprijs? De onttrekking vindt plaats tegen de groothandelsprijs. Reden daarvoor: voor deze prijs kunnen particulieren immers ook kopen!
Privégebruik via zakelijke rekening
Koop je spullen bij de groothandel die je niet zakelijk gebruikt? Betaal deze dan niet met je zakelijke rekening. Bij een belastingcontrole moet je kunnen aantonen dat aankopen zoals voedsel of huishoudelijke artikelen daadwerkelijk zakelijk zijn gebruikt. Gebruik je het privé, zoals een pot pindakaas voor thuis? Reken dit dan af met je privérekening.
Btw niet in de prijs verwerkt
Kenmerkend voor groothandels als Makro en Sligro is dat zij zich qua prijzen richten op ondernemers. Dit betekent dat zij hun prijzen zonder btw mogen vermelden. Dat is alleen iets wat bedrijven mogen, die zich richten tot ondernemers. In artikel 38 van de Wet op de omzetbelasting is namelijk bepaald dat het ondernemers verboden is om aan anderen dan ondernemers en publiekrechtelijke lichamen goederen aan te bieden voor een prijs waarbij geen btw is inbegrepen.
Btw terugvragen over aankopen bij de groothandel
Maar natuurlijk komt de btw er bij de kassa wel gewoon nog bovenop. Dat is geen probleem als je zelf diensten of producten levert waarop je btw berekent. In dat geval mag je de btw bij de Makro en Sligro terugvragen als je zakelijk inkoopt.
Is dat niet het geval (omdat je geen ondernemer bent voor de btw), dan is die btw voor jou een kostenpost. Ook als je de gekochte goederen voor privédoeleinden gebruikt, mag je de btw niet terugvragen.
Tip: Voor de inkomsten- of vennootschapsbelasting is de kostprijs van een uitgave of investering voor jou inclusief btw als die btw niet terug te krijgen is.
Hoe controleert de Belastingdienst?
Houd er rekening mee dat de Belastingdienst je inkopen bij de groothandel zorgvuldig bekijkt. Koop je een doosje likeur (of iets anders) en vraag je de btw op deze uitgave terug, dan kun je fiscale problemen verwachten als dit product niet in je onderneming wordt geschonken. Want dan schenk je het ofwel zwart, wat kan leiden tot IB- of Vpb-problemen, ofwel in privé, wat kan leiden tot btw-problemen. Goed dus om te kijken of je aankoop bij de groothandel echt zakelijk is! Daarmee voorkom je fiscale correcties voor de inkomstenbelasting, vennootschapsbelasting of btw.
Relatiegeschenken van de groothandel
Ben je op zoek naar leuke relatiegeschenken? Vaak kun je bij de groothandel interessante acties tegenkomen. Lagere inkoopprijzen leiden natuurlijk gewoon tot meer winst. Maar vaak zijn er ook leuke cadeautjes bij een grotere afname.
Over een voetbalshirt van Oranje, enz. zal de fiscus niet moeilijk doen, maar als je grotere dingen kunt winnen (omdat je bijvoorbeeld een lot krijgt), moet je er rekening mee houden dat een gewonnen prijs tot de winst gerekend moet worden.
Goed om te weten
Als je een lot krijgt bij de aankoop van spullen die je privé hebt gekocht, dan is ook de prijs onbelast. Anders niet. Een bekend voorbeeld is de gewonnen Harley Davidson die een ondernemer won op een lot dat hij tijdens een horecabeurs kreeg bij de aankoop van twee dozen whisky. Voor privégebruik, zo wist hij de rechter te overtuigen: proost en rijden maar!
Controle op inkopen bij de groothandel
Houd er rekening mee dat de fiscus je inkopen bij de groothandel zorgvuldig controleert. Als je bij de groothandel zakelijk gekochte spullen aan je voorraad onttrekt voor privégebruik, moet je deze ‘onttrekking’ vanzelfsprekend corrigeren (bijtellen) bij je winstberekening. Dat kan tegen de groothandelsprijs!
Tips voor ondernemers voor shoppen bij de groothandel
Zakelijk vs. privégebruik: Zorg ervoor dat je duidelijk onderscheid maakt tussen zakelijke en privé-aankopen. Gebruik je privérekening voor privégebruik om discussie bij een controle van de Belastingdienst te voorkomen.
Btw-aftrek: Vraag alleen btw terug op aankopen die volledig zakelijk worden gebruikt. Bij gemengd gebruik moet je de btw pro rata verdelen (op basis van hoeveel je zakelijk en privé gebruikt).
Goede administratie: Bewaar facturen en zorg dat duidelijk is welke aankopen zakelijk zijn. Ook dit voorkomt problemen bij controles.
Door je aankopen en gebruik goed te administreren, voorkom je problemen bij een belastingcontrole.